10 Eylül 2021

Sildegra Sildenafil Tablet

ile admin

Erkeklerde en sık görülen cinsel bozukluklar; cinsel istekte azalma (libido azalması), erektil disfonksiyon (sertleşme bozuklukları) ve boşalma problemleridir. Hastalarda yalnız tek problem veya birden fazla sorun bir arada olabilir.

Erkekler için, ereksiyonun sağlanamaması ve cinsel ilişki için yeterli süre süresince ereksiyon halinin devam etmemesi ruh hallerini negatif etkileyen bir problemdir. Bu sorun erkeklerin averaj 1/3’ünü etkileyen, sık görülen bir sorundur. Sildenafil sitrat ise sertleşme bozukluğu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Sildegra 100 mg sildenafil tablet ereksiyon probleminde kullanılmaktadır.

Erektil disfonksiyon (sertleşme problemi) tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalp hastalığı, şeker hastalığı (diyabet) gibi sistemik hastalığı olanlarda sık görülür.

Erektil disfonksiyon görülme sıklığı yaşla birlikte artış gösterir. İleri yaştaki erkeklerde erektil disfonksiyon daha sık görülüyor olmasına rağmen, 18-25 yaş erkekleri de etkileyebilen bir durumdur. Gene prostat kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalarda da erektil disfonksiyon sık görülebilir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikle bu duruma neden olan sebepleri düzeltmek gerekir. Mevcut kullanılan ilaçlar sorgulanmalıdır. Hipertansiyon tedavisi için kullanılan ilaçlar, antidepresanlar ve ağrı kesiciler erektil disfonksiyona yol açabilir.

Kalp-damar hastalığı açısından risk faktörleri; sigara içiciliği, aşırı kiloluluk, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği varlığında bu sorunlar düzeltilmelidir. Bu risk faktörlerinin düzeltilmesiyle bazen erektil disfonksiyonda düzelme görülebilmektedir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde ilk seçenek olarak fosfodiesteraz-5 inhibitörlerinin (PDE5 inhibitör) kullanılması genellikle önerilir. Etkili olmaları, rahat uygulanabilir olmaları ve nispeten daha tolere edilebilir yan etkileri olmaları nedeniyle tercih edilirler.

PDE5 inhibitörleri, nitrit oksit etkisiyle artan vazodilatasyon (kan damarlarında genişleme) sayesinde ereksiyon oluşması ve ereksiyon halinin devamını sağlarlar. PDE5 inhibitörleri cinsel ilişki öncesi yeterli cinsel uyarı olmadığı ve buna bağlı peniste olması gereken fizyolojik değişikliklerin oluşmadığı durumlarda etkili değildirler.

Şu demek oluyor ki adamların cinsel ilişki için istekli ve uyarılmış olması PDE5 inhibitörlerinin etkili olması için şarttır. PDE5 inhibitörleri tedavi başarısındaki önemli müessir ilaçların düzgün alınmasıdır. İlaçların etki süresi hesaba katılarak, uygun zamanda ve aç karnına alınması önemlidir.

PDE5 inhibitörü kullanıp tedavi başarısızlığı olan hastaların, mevcut ilaç kullanım hataları düzeltildiğinde %25-30’unun tedaviden fayda gördüğü gözlemlenmiştir.

Sildegra Sildenafil Nedir?

Sildenafil sitrat, erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan PDE5 inhibitörü bir ilaçtır. Erkeklerde ereksiyonun sağlanması için penise olan kan akışını arttırır. Sildenafil sitrat, erektil disfonksiyon tedavisi yanı sıra pulmoner hipertansiyon yani akciğer hipertansiyonu tedavisinde de kullanılır.

Sildenafil sitrat, cinsel arzu arttırıcı etkiye sahip değildir. Bir tek sildenafil alınarak ereksiyon sağlanması beklenmez. Peniste yeterli sertleşmenin sağlanması ve devam etmesinde etkilidir. Sildenafil’den en iyi şekilde tesir görmek için yiyecek öncesi, aç karnına, planlanan cinsel ilişkiden yaklaşık 1 saat önce alınması gerekir.

Sildegra Sildenafil alındıktan ortalama 30-60 dakika sonra tesir gösterir. Cinsel ilişkiye girilmeden en fazlaca 4 saat önceye kadar alınabilir. Günde tek seferden fazla alınmamalıdır. Başlangıç dozu 50 mg’dır. Eğer hastalarda yan tesir gözlenirse 25 mg’a düşürülebilir.

Herhangi bir yan tesir görülmeyip, istenilen sertleşme düzeyi ve süresi elde edilemiyorsa, sildenafil dozu 100mg’a çıkarılabilir. Sildenafil tablet tesir süresi ortalama olarak 4 saattir. Sildenafil tablet kullanımı ile öteki kullanılan ilaçların etkileşimi olabilir.

Sildenafil tablet kullanmadan önce, kullanılan öteki ilaçlar ve bitkisel ürünler ilgili ne olursa olsun hekime data verilmelidir.

Sildenafil nitrat grubu ilaç kullanan hastalarda ani tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Tansiyondaki ciddi düşmeler baş dönmesi, bayılma, nadir olarak kalp krizi yahut felce yol açabilir.

Nitrat kullanan hastaların sildenafil sitrat kullanması kesinlikle önerilmez. Prostat büyümesi veya tansiyon yüksekliği için alfa bloker grup ilaç (doksazosin, tamsulosi) kullanlarda gene tansiyonda düşmeler ve buna bağlı olarak baş dönmesi ve bayılma görülebilir. Bu durumlarda sildenafilde doz azaltılması yapılabilir, hekimle bu durumu görüşmek gerekir.

Sildenafil Sildenafil Faydaları Nelerdir?

Sildegra Sildenafil kullanan hastaların yaklaşık %60-70’inde ereksiyon probleminde iyileşme gözlenir. Meydana getirilen birçok çalışmada sildenafil kullanan hastaların kullanmayanlara göre daha tatminkar cinsel ilişkileri olduğu gösterilmiştir. Sildegra 100 mg ile uzun süre cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

Aynı şekilde diyabeti olan adam hastalar ve prostat kanseri nedeniyle prostat ameliyatı olanlar veya radyoterapi alanlarda bu oran yüksek bulunmuştur. Omurilik yaralanması sebebiyle erektil disfonksiyonu olan hastalarda da sildenafil kullanımı ile başarılı neticelar bildirilmiştir.

Sildenafilin penise olan kan akımını arttırıcı etkisi yanı sıra, erektil disfonksiyonu olan hastalara ruhsal açıdan da pozitif yönde etki eder.

Kimler Sildegra Sildenafil Kullanamaz?

Sildenafil sitrat alerjisi olanlar
Nitrat grubu ilaç kullanan hastalar
Ciddi kalp hastalığı varlığı
Ciddi karaciğer hastalığı varlığı
kısa sürede kalp krizi geçirmiş olmak
yakın zamanda felç geçirmiş olmak
Düşük tansiyona sahip olmak
Retinitis pigmentosa olması durumu
Orak hücreli anemisi olanlar (vazo-oklusif kriz denilen ağrılı kriz görülmesini artırır)

Sildenafil Zararları, Yan etkileri nedir?

Sildenafil yan etkileri sık görülenler ve ciddi görülenler olarak değerlendirilmelidir. Ciddi görülenlerin önemsenmesi gerekli olup, ölüme sebebiyet verecek kadar ciddi olabilir. Penise kan damarlarında genişlemeyi artırarak kan akımını arttırdığı şeklinde, diğer organlarda da benzer etkilere sahiptir.

Sık görülen yan etkileri
Baş ağrısı
Yüzde kızarıklık
Baş dönmesi
Midede yanma
Burun kanaması, burunda dolgunluk hissi
Uykusuzluk
Ateş
Uzun devam eden ereksiyon hali
Solunum yolları enfeksiyonlarında artış
Bulantı, kusma
Kas ağrısı, halsizlik
Karaciğer enzimlerinde yükselme
Sık görülen bu yan etkisinde bırakır çoğunlukla hafifçe seyredip 1-2 gün içinde geçerler. Daha şiddetli olmaları ve uzun sürmeleri durumunda, ilacın kesilmesi ve ilgili hekimle bildirişime geçilmesi gerekir.

Ciddi olan yan etkileri

Tansiyonda düşme ( görenık görme, baş dönmesi, bayılma, uyku hali, sersemlik hissi benzer biçimde emareler olabilir)
Nefes darlığı, nefes alıp vermede zorlanma
Priapizm (4-6 saatten uzun süren ağrılı ereksiyon)
Görmede bozukluk, renkli görmede problemler, ışığa duyarlılık, ani görme kaybı
İşitmede azalma, kulak çınlaması, ani işitme kaybı
Göğüs ağrısı, kalp krizi, ani nefes darlığı
Allerjik reaksiyonlar (döküntü, kaşıntı, anaflaksi…)
Ciddi yan etkilerin görülmesi durumunda 112 ne olursa olsun aranmalı veya en yakın sağlık merkezine gidilmeli ya da ilacı veren doktor ile bildirişime geçilmesi gereklidir.

Sildenafil hangi bitkilerde bulunur?

Piyasada cinsel fonksiyonları arttığını iddia eden birçok bitkisel ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içeriklerin konusunda kesin bir data olmadığından kullanılmaması önerilir. Faydadan çok zarar verecekleri bilinmelidir. Direkt sildenafil sitrat etken maddesini içeren bir bitki bulunmamaktadır. Sadece sildenafil yararlarını gösteren nebat ve besinler vardır. Bunlar;
Nar
Karpuz
Ispanak, lahana şeklinde yeşil yapraklı bitkiler
Kabak çekirdeği
Bitter çikolata
Çilek, muz
Kuruyemiş ve kuru meyveler
Avokado
Acı biber

Sildegra Sildenafil Tablet 100 mg Nasıl Kullanılır?

Sildenafil için en yüksek doz olarak 100mg’a kadar önerilmektedir. 100 mg’lık doz sildenafil kullanımı da hekimin risk değerlendirmesi, hastanın ek hastalıkları ve mevcut kullandığı ilaçları sorgulandıktan sonra alınması ihtiyaç duyulan yüksek bir dozdur. Piyasada 100 mg sildenafil olarak satılan ürünlerin kullanılmadan önce doktor görüşü alınması önerilir.