24 Ağustos 2021

Frenginin (Sifiliz) Belirtileri Nelerdir?

ile admin

Hastalık belirtilerinin başlamasının da öncesinde yaklaşık olarak 21 gün (3-90 gün) kuluçka süresi vardır. Frengi (Sifiliz) 4 evrede kendini göstermektedir;

İlk evrede, hastalığa yakalandıktan sonra oy çokluğu ile genital bölgede bir yada birden çok lezyon ortaya çıkar. Bu yaralar, sıklıkla hastalık bulaştıktan 10 ila 90 gün içinde ortaya menfaat. İlk çıkan yaraya şankr denir ve şankr; ağrısız, sert ve deriden kabarıktır. Bu ilk lezyon 1 ila 5 hafta içinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Daha sonra ise ülser kaybolur ve hasta bu dönemde tedaviye başlanılmaz ise rahatsızlık ikinci evreye doğru ilerler.

İkinci evrede ise Primer sifilizden fazlaca daha aylar sonra ortaya menfaat. Vücut içerisinde ise pembe-kırmızı döküntüler görülür, kaşıntı olmaz ve döküntüler birden oldukca daha fazla bölgede kendini gösterir. 2 ila 6 hafta süre gelir.

Üçüncü evrede ise sessiz dönem başlamış olarak kabul edilir. Hastalık ilerlemeye süre gelir yine de şikâyete neden olmaz. Birkaç sene sürebilen bu dönemde sifiliz testleri pozitiftir.

Son evrede hastalık ilerlemeye devam eder. Günümüzde son evre Sifiliz nadiren gelişmiş ülkelerde görülür. Bu evrede sifiliz iç organlara bile zarar verir.

Sifiliz Döküntüleri Nasıl Olur?

İsiliğe benzer bir biçimde görülür. Cilt içinde minik lekeler olarak kendini gösterir. Genellik ile kasık bölgesinde ve genital bölgede siğiller şeklinde oluşur. Bozuk para büyüklüğünde ve batık plaklar şeklindedir. Ayrıca avuç içerisinde ve ayak tabanında hafifçe kabarık döküntüler de olabilir.

Bahsedilen döküntülerin hepsinde de bakteri vardır ve hastalığın bulaşıcılığı yüksektir. Boğaz ağrısı, lenf bezleri şişmesi, baş ağrısı, gribal şikayetler, ateş, bitkinlik, halsizlik, genel vücut ağrıları görülebilir.

Erkeklerde frengi belirtileri nedir?

İdrar esnasında yanma hissinin olması,
İdrar sırasında ağrı duymak,
Vücut içinde ağrılar ve yanma hissinin olması,
Penis ucundan gelen beyaz, sarı, yeşil renkli yoğun kıvamlı akıntıların olması,
Makat bölgesinde kaşıntı olması,
Makat bölgesinden akıntı gelmesi,
Makat bölgesinden kan gelmesi,
Testislerde şişme olması,
Testislerde ağrı hissinin olması,
Makat bölgesinde yara enfeksiyonları gibi emareleri olabilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B alemet ve semptomları da şu şekildedir;

Karın ağrısı hissi,
İdrarın koyu olması,
Ateşin yükselmesi,
Eklem ağrılarının yaşanması ve kas ağrılarının olması
İştah kaybı hissi,
Mide bulantısı olması ve kusma durumu,
Zayıflık ve bitkinlik hissi,
Cildin ve göz beyazlarının sararması kısaca sarılık görülmesi durumu.
Semptomların birçoğu Hepatit B virüsüne yakalama durumundan sonra 1 ila 6 ay süre içerisinde bile ortaya çıkmayabilir. Hiçbir alemet göstermeyen ama Hepatit B hastalığına ele geçirilmiş kişiler vardır. Hepatit B hastalığı olan insanların yaklaşık olarak üçte biri Hepatit B hastası olduklarını sadece yaptırdıkları bir kan tahlili öğrenirler.

HEPATİT B NASIL BULAŞIR?

Akut Hepatit B virüsü enfekte bireyin kan, semen, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının diğer bir bireyin vücuduna girmesi yolu ile bulaştığı tanınmaktadır.

Hepatit B virüsü aşağıda belirtilen aktiviteler ile bulaşabilir:

Doğum kısaca hastalığa yakalanmış bir anneden doğum sırasında bebeğine bulaşması gibi,
Enfekte partner ile yaşanan cinsellik ile bulaşması şeklinde, (semen yada vajinal sıvı aracılığı ile)
Uyuşturucu kullanan kişiler içinde kullanılan enjektör vb materyallerin ortak kullanımı benzer biçimde,
Jiletin ortak kullanılması, diş fırçasının ortak kullanılması şeklinde öteki malzemelerin de ortak kullanımı gibi,
Enfekte olmuş ferdin kanı ile yada aleni bir yarası ile direkt temasta bulunmak şeklinde,
Enjektör yada diğer kesici alet yaralanmaları gibi durumlarda kan aracılığı ile temas oluşması şeklinde durumlarda Hepatit B virüsünün bulaşma riski oldukça yüksektir.

Hepatit B Tedavisi Nasıl Olur?

Maalesef Akut Hepatit B için hususi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Çoğunluk ile döşek istirahati, yeterli sıvı alımı ve gıda alımı öneri edilir ancak birtakım kişilerin hastaneye yatırılmaları bile gerekebilir. Kronik Hepatit B olan hastalar bu mevzuda uzman hekimler tarafınca tertipli olarak takip edilmelidirler. Kronik hepatit B hastaları, rahatsızlık gelişimi ve tedavi seçenekleri açısından muhakkak olarak tertipli olarak takip edilmelidir. Tüm kronik Hepatit B hastalarında tedavi bile gerekli değildir. Ayrıca Kronik Hepatit B tedavisi için de oldukça sayıda deva seçeneği bulunmaktadır.