Empotans, cinsel birleşme için peniste yeterli sertliğin sağlanamaması yada sürdürülememesidir. Empotanstan yakınıyorsanız bilmelisiniz ki bir tek değilsiniz.

Bugün ABD Birleşik Devletleri’nde ortalama 30 milyon erkekte empotans mevcuttur. Empotans ister fiziksel, ister ruhsal nedenli olsun, her iki cins için de hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Sadece empotans, cinsel istek azlığı ve erken boşalma gibi diğer seksüel fonksiyon bozuklukları ile karıştırılmamalıdır. Erken yaşlarda çok fazla mastürbasyon ve fazla sayıda cinsel temas, ileri yaşlarda empotansa neden olmaz. Empotans ile infertilite (kısırlık) içinde bir ilişki yoktur. Bir çok erkek yaşamı süresince vakit vakit ereksiyon problemleri yaşayabilir ancak her on erkekten birinde bu durum kronik yani kalıcı olur.

Empotans bir çok erkek için utanılacak bir vaka olarak algılanmakta ve doktorla bile konuşulması zor olmaktadır. Sadece nedeni ne olursa olsun, tedavi edilebilir bir vaziyet olan empotansta ilk adım, doktordan yardım istenmesidir.

Empotansa neden olabilen durumlar:

A – Organik (fizyolojik) etkenler:

1 – Diyabet (şeker hastalığı): Hastalığın kronik süreci içinde, penise giden damar ve sinirlerin tahrip olması ile empotans oluşabilir. Bazı hastalarda uygun diyet ve kan şekerinin düzenlenmesi bile fayda sağlarken, bir çok hastada sinirlerin kalıcı hasarı nedeniyle empotans kalıcı olmaktadır.

2 – Kalp ve damar hastalıkları: Penise giden atardamarların kireçlenmesi durumunda kafi kan akımının sağlanamaması veya penis içindeki toplardamarların hasarlanması nedeniyle sertleşmenin yeteri kadar uzun sürdürülememesi durumu ortaya çıkar.

3 – Travma ve pelvik (kalça) bölge ameliyatları: Prostat, mesane ve kalınca bağırsak ameliyatları ondan sonra da empotans ortaya çıkabilir. Özellikle kanser cerrahisinde cerrahın birinci amacı hastayı kanserden tamimiyle arındırmak olduğundan çoğu defa penise giden damar ve sinirler kesilmek durumunda kalınır.

4 – Nörolojik hastalıklar: Omurilik, penisteki sinir ikazlarının beyine ve beyinden gelen mesajların penise ulaşması için tek yol olduğundan bu bölgenin hasarlanma ve ameliyatları daha sonra empotans oluşabilir.

5 – İlaç kullanımı: İlaçlar kan akımı ve sinirsel ikazların iletilmesini olumsuz etkileyerek empotansa yol açabilirler. Özellikle yüksek tansiyon ve depresyon nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar bu duruma niçin olabilir.

6 – Alkolizm ve aşırı sigara kullanımı: Alkolün ve sigaranın aşırı oranda ve uzun süre kullanılması durumunda hormon seviyelerinin değişmesi ve kalıcı damar ve sinir hasarlanmaları oluşacağından empotans ortaya çıkabilir.

7 – Hormonal nedenler: Empotansın nadir sebeplerinden olsa da özellikle böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıkları hormonal dengeleri değiştirerek bu durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

B – Ruhsal etkenler

1 – Yanlış bilgilendirilme: Cinsel yaşam hakkında yanlış bilgi sahibi olma nedeniyle ileri yaşta ortaya çıkan geçici sertleşme problemlerinin, stres ve korku sonucu kalıcı hale gelmesi söz mevzusu olabilir.

2 – Performans korkusu: Başarısız olma korkusu vakit süre tüm erkeklerde söz konusudur. Sadece bu korku sık olduğunda empotans ile sonuçlanır.

3 – Depresyon: Hastalık enerji azlığı ve dolayısı ile azalmış cinsel arzu ile karakterizedir. Bu yüzden cinsel birleşme için kafi sertliğin sağlanamaması sonucu hasta daha depresif olacaktır. Böyle bir durumda öncelikle depresyon tedavi edilmelidir.

4 – Stres: İş, ekonomik yada ailesel problemler nedeniyle geçici olarak ortaya çıkan sertleşme problemi, aynı depresyonda olduğu şeklinde artan stres nedeniyle kalıcı empotansa yol açabilir.

Empotans tedavisinde psikolojik nedenin ortadan kaldırılması için doktorunuz sizi bir psikiyatri veya seks terapisi uzmanına gönderebilir. Böyle bir görüşmeye eşiniz ile gitmeniz mevcut ruhsal problemin daha basit çözülmesine yardımcı olacaktır.

Bende empotans varmı?

Eğer aşağıda sıralanan 5 sorudan herhangi birine evet cevabı veriyorsanız üroloğunuza bunu danışmalısınız.

1 – kısa sürede ereksiyon (sertleşme) sağlamada zorluk çektiniz mi?

2 – Bu problemi her dört cinsel ilişki denemesinden üçünde yaşadınız mı?

3 – Ereksiyon sağlamadaki güçlük bir aydan uzun sürdü mü?

4 – Özellikle sabahları olan istemsiz ereksiyonlar daha ender mi olmaya başladı?

5 – Ereksiyon sağlamak için geçen süre eskisine göre daha uzun mu?

EMPOTANS TEDAVİSİ:

Medikal (ilaç ile) ve cerrahi olmak üzere iki türlüdür.

Üroloğunuz sizi psikiyatrist yada seks terapisi uzmanına tercihen eşinizle birlikte görüşme yapmanız için gönderebilir. Unutmayınız ki ruhsal nedenli empotansda bu görüşmeler, şikayetlerinizin tamamen geçmesini sağlayabilir.

Ağızdan alınan ve ereksiyon meydana getirmeye yarayan ilaçlar:

Ağızdan alınan ilaçlar penise gelen kan akımını artırarak etkili olurlar. Bu ilaçları aldıktan bir saat kadar sonrasında cinsel uyarı ile birlikte ereksiyon oluşacaktır. Bu ilaçların tesirinin daha güçlü olması için ağır bir yemekle beraber yada derhal sonrasında alınmaması ve hayati çekince oluşturabileceği için bazı kalp ilaçları ile beraber alınmamaları gerekmektedir

Hormon ilaçları:

Yaşlanmayla ilgili olarak bazı hormonların vücudumuzdaki miktarı azalır. Bu hormonların ileri derecede azaldığı durumlarda cinsel isteğin azalması, enerji kaybı, kronik yorgunluk ve yetersiz ereksiyon söz konusu olur. Bu hormonların ağızdan, kalçadan iğne yoluyla, ciltten emilebilecek bantlar içerisinde yada kremler şeklinde verilmesi ile yukarıda sayılan şikayetler düzelir.

Vakum ereksiyon cihazları:

Bu cihazlar penise dışardan uygulanan cihazlardır. Uygulanan vakum ile fazla miktarda kan penis içerisine çekilerek yeterli bir ereksiyon oluşturulur ve bir lastik bandın penis köküne takılması ile kanın geriye kaçması engellenir. Böylece cinsel ilişki boyunca peniste kafi sertlik sağlanmış olur.

Penise enjeksiyon tedavisi:

Bazı ilaçların direk penisin içine iğne ile verilmesinden sonra cinsel uyarılma gerekmeksizin ereksiyon oluşmaktadır. İlaç özel insülin iğnesi ile verilmektedir. Eğer üroloğunuz sizin için bu tedaviyi seçerse kendi kendinize iğneyi yapabilmeniz öğretilecektir.

Damar cerrahisi:

yeterli kan akımına izin vermeyen tıkanıklıklarda tıkanmış olan bölümün aynı kalp ameliyatlarındaki gibi bypass edilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Penis protezleri (mutluluk çubuğu) ameliyatları:

Yukarıda sayılan medikal tedavilerden fayda görmeyen hastalarda kalıcı çözüm olarak uygulanmaktadır.

Empotans tedavisinde penise enjeksiyon yapma

Penise yapılan iğne ile penis damarlarında genişleme, gelen kan akımının artması ve neticede natürel bir sertleşme sağlanmaktadır. Eğer doktorunuz tarafınca sizin için bu tedavi uygun görüldü ise, size daha önceden reçete edilen ilaçları doktorunuz steril bir şişe içinde karıştıracak ve gün ışığı görmesini engelleyerek size kendi kullanımınız için geri verecektir. Size verilen içinde ilaç olan şişeyi serin ve karanlık bir yerde (tercihen buzdolabı kapağında) saklayınız.

Eczaneden alacağınız özel insulin iğnelerine doktorunuzun size soyleyeceği miktar kadar çekecek ve penisinize uygulayacaksınız. İğneyi nasıl yapacağınız aşağıda sırası ile verilmiştir.

İlacı, iğneyi ve temiz alkollü bir pamuğu hazırlayın
Ellerinizi sabun ile yıkayın
İlaç şişesinin ağız kısmını alkollü pamuk ile silin
İğne ile girerek şırınga içine ilacı çekin
Şırıngayı iğnesi yukarı bakacak şekilde tutunuz ve dikkatlice tüm hava kabarcıklarını boşaltın
Penisinizde iğneyi yapacağınız bölgeyi alkollü pamukla paklayın
Penisinizin uç kısmından diğer elinizle tutup yavaşça öne doğru çekin
İğnenin tüm bunları temizlediğiniz bölgeye dikeyle 45 derece açı oluşturacak şekilde batırın
Şırınganın pistonunu ittirerek tüm ilacı içeriye boşaltın
İğneyi dışarıya çıkardıktan sonra alkollü pamuk ile iğne icra ettiğiniz bölgeye bir kaç dakika bastırın
İğne ucunu kapağını taktıktan sonra daha sonraki iğne uçlarını da içine koyacağınız bir kavanoz içine atın (Kavanoz dolduğunda kapağını kapatıp çöpe atabilirsiniz. Böylece kullanılmış iğne uçlarının başkalarının eline batmasını engellemiş olmuş olursunuz)
İğne yaptıktan yaklaşık 10 – 20 dakika sonra penisiniz sertleşecektir

Dikkat önemli:
Penisinize haftada 3 kereden fazla iğne yapmayın
İğne yaptığınız yeri her seferinde sağ ve sol tarafa olmak üzere değiştirin.
Eğer ereksiyonunuz 4 saatten fazla süre gelir ve yumuşama sağlayamazsanız mutlaka doktorunuza veya ilk yardıma başvurun

PENİS PROTEZİ (MUTLULUK ÇUBUĞU)

Penis protezi, psikolojik ve medikal tedavilere yanıt vermemiş empotanslı erkekler de kalıcı bir tedavi alternatifi olarak uygulanır. Protez ve parçalarının tamamı genel anestezi altında açık ameliyat ile penis ve çevre doku içerisine yerleştirilir. Cinsel ilişki öncesi protez, dışarıdan el yardımıyla ereksiyon durumuna geçirilir. İlişki hemen sonra inmesi için yine hastanın manipulasyonu gereklidir.

Değişik tipte penis protezi bulunmakla beraber kabaca bükülebilir ve şişirilebilir olarak ikiye ayrılabilirler. Protez tipi ve ameliyat şekline siz ve üroloğunuz beraberce karar verecektir.

Penis protezinin sizin için iyi bir seçenek olmadığı durumlar şunlardır.
Genel anestezi altında ameliyat olmanızı engelleyecek bir hastalığınız var ise
Penis ve çevresinde protezin takılmasını engelleyecek daha önceden geçirilmiş bir ameliyatınızın olması
Protez öncesi verilen tedavilerden herhangi birini kullanmaktan memnunsanız
Eger empotans durumunuzun geçici olduğuna ve daha sonra normal bir ereksiyon sağlayabileceğinize inanıyorsanız (ihmal etmeyiniz ki ameliyat sonrası proteziniz çıkarılsa bile düzgü sel bir ereksiyon sağlayabilmeniz mümkün değildir).

Protez tipleri:

1-Bükülebilir penis protezleri :

Bu tip protez iki sert çubuktan doğar. Çubuklar ameliyat ile penis içerisindeki ereksiyon esnasında kanla dolan bölüme yerleştirilir. Normal günlük yaşamda sert çubuklar el ile aşağıya doğru bükülerek penisin inik duruma geçmesi sağlanır. İlişki öncesi gene el ile bükülen bölüm düzeltilerek penis düz duruma geçirilir.

2-Şişirilebilir penis protezleri:

Bu protezler birbirleri ile tüpler ile bağlantılı olmak üzere üç bölümden doğar. Bölümler, penis içinde ereksiyonu sağlayacak olan iki silindir tüp, içi steril serum ile doldurulmuş ve alt karın bölgesinde kaslar altına yerleştirilmiş bir rezervuar ve yumurtalıklarınızın yanına yerleştirilmiş bir pompadır. Ereksiyonu sağlamak için pompayı iki yanından parmaklarınız ile bir kaç kere sıkmanız gerekir. Bu sırada rezervuar içerisindeki serum penis içindeki tüplere dolarak ereksiyonu sağlayacaktır. Pompayı sıktığınız sürece penis daha da sertleşecektir. Silindirler içindeki serumu boşaltmak şu demek oluyor ki penisi inik duruma getirmek için pompanın diğer yanındaki bölümlere basmanız yeterlidir.

Ameliyat ve sonrası:

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Hastanede kalış süreniz seçilen protez tipi ve sizin sağlık durumunuzla ilgili değişse de 3 günü geçmemektedir. Ameliyat öncesi tetkiklerinizin yapılması , ameliyat ve sonrası ile ilgili oluşabilecek komplikasyonların üroloğunuz tarafından size anlatılması ve ameliyat rızanızın alınması sonrasında ameliyata karar verilmektedir.

Ameliyat daha sonra taburcu olduğunuzda üroloğunuz size sıkı iç çamaşırları giymenizi ve 4 – 6 hafta cinsel ilişkiden sakınmanızı önerecektir. Ameliyat bölgenizde birkaç hafta devam eden sizi rahatsız eden ağrılarınız olacak sadece yaranızın tamamen iyileşmesi ile bu ağrılar geçecektir. Taburcu olurken üroloğunuz size yapacaklarınız ve sakınacaklarınız ile ilgili detaylı bir sıralama verecek ve sizi kontrole çağıracaktır.